Sofra Tuzu ve Himalaya Tuzu arasında ne fark var?

Tuz Kelimesinin Anlamı nedir?
22 Ocak 2018
Kristal Tuz Hayvansal Proteinlerin Dışarı Atılmasını Sağlar
4 Mart 2018

go to site Sofra tuzu olarak yıllardır bize kullandırılan tuz endüstriyel olarak üretilmiştir. Doğal olarak madenden çıkartılan tuzun sadece sodyum klorür (NaCl) bileşiğinin geriye bırakılması ile ortaya çıkmıştır. Himalaya Tuzu ise Pakistan, Hindistan, Nepal ülkelerinin birleştiği dağ silsilesinde dağların derinliklerinde binlerce yıl yüksek basınç ile bulunan doğral krsital görünümlü, açık pembe renkli bir kayaç olarak nitelendirebiliriz. İçinde insan vücudunda bulunan tüm mineralleri barındırmaktadır.

Vücudumuza yemeklerimizle ve birtakım gıdalar ile birlikte aldığımız sofra tuzu yani sodyum klorürü bedenimiz yabancı bir element olarak görüp dışarı atmaya çalışır. Bunun sonucunda uzun süreli kullanımda vücudumuzda birçok tahribata sebep olur. Mide, Böbrekler, Kalp, Gözler, Deri, Kan ve organ dokularında tahribata yol açmaktadır.

Himalaya tuzunun içinde bedenimiz için gerekli olan mineraller ile birçok uzman tarafından bir besin olarak da tanımlanmaktadır. İçindeki negatif iyonlar sayesinde bulunduğu ortamın havanın da kalitesini arttırmaktadır. Hayat kalitenizi arttırmak için himalaya tuzunu farklı kürler ile kullandığınızda birçok faydası vardır. Bu web sitesinde yazılarımızın içinde faydaları ve kullanım şekillerinde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir