“Dry Aged” kurutulup yaşlandırılmış et anlamına gelmektedir. Etin 0 ila 2 derece ve %80-86 nem ortamında sürekli havalandırılması ile elde edilmektedir. Etin dinlendirilme süresi bu ortamda 11 ila 21 gün arasındadır. Bu etin çeşidine göre değişmektedir.

Bu şekilde bir ortamda etin dinlendirilmesi içindeki laktik asidin kasları ve sinirleri parçalaması ile tamamen yumşak bir hale gelir. Pişirilme süresi kısalır. Lezzeti artar.

Etim bu süre içinde dinlendirilmesi sırasında etin tazeliğinin korunması ve bakteri üretmemesi gerekir. Bu durumda etin mümkün olduğu kadar bakterinden arındırılmış bir ortamda da dinlendirilmesi gerekmektedir.

Bu ortamı en iyi şekilde himalaya tuzu sağlar. Himalaya tuzu ortamdaki negatif iyonları arttırarak bakteri oluşumunu önler. Ete aynı zamanda farklı bir lezzet ve aroma da katar.

Himalaya Tuzundan dinlendirme odalarında ve “Dry Aged” dolaplarının içinde kullanılması gereken bir malzemedir. Bu sayede en kaliteli sonuçlar almak mümkün olmaktadır. 

Lider Tuz bünyesinde bu konuda tecrübeli ekibimizden bilgi alabilir, özel üretimlerinizi için projelendirme desteğine kavuşabilirsiniz.