Genellikle rafine tuzların kullanımı uzun yıllar devam etti. Evlerimizde ve ev dışı kullanımda her zaman ilk tercih olarak karşımıza çıktı. Kaya tuzlarının kullanımının yaygınlaşması ile ikisi arasındaki farkların ve faydalarının tartışılmasına sebep oldu. Bunun sonucunda kaya tuzlarının daha sağlıklı olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıktı.

Rafine Tuzlar :
Rafine tuzlar genelde denizden veya tuz göllerinden çıkartılan tuzlardır. Sodyum seviyeleri yüksek ve ek mineralleri çok az veya hiç yoktur. Beyazlatılması için rafinasyon işlemi sırasında beyazlaması için kimyasal yöntemlere başvurulur. Kristalleri kırıldığı için vücuttaki hücrelere özellikle kalbe uzun vadede zararı yapılan klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır. Rafine tuzlar günümüzde gıda sanayinde, deri, tekstil, makine, kimya sektörlerinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Kaya tuzları :
Kaya tuzları tuz mağaralarında binlerce yıl yavaş bir biçimde diğer kayalardaki minerallerle birleşerek oluşmaktadır. Kaya tuzları bu sebeple 50-100 arasında birçok minerali barındırır. Sodyum seviyesi azdır. Başta dolaşım sistemine, kalp damar sağlığına, cilt sağlığına, akciğerlere ve daha birçok organa yararlı olduğu uzun kullanımlar sonucu yapılan klinik takipler ile tespit edilmiştir.
Aynı zamanda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda beslenmesinde kullanıldığında verimi arttırdığı ve hayvan sağlığında büyük bir yer ettiği tespit edilmiştir.